Svet-Stranek.cz
ldturagan.stranky1.cz
DĚTSKÉ TÁBORY

KLÍŠTĚ- MALÝ UPÍR S JEDEM V TĚLE:ldturagan.stranky1.cz

KLÍŠTĚ- MALÝ UPÍR S JEDEM V TĚLE

Určitě v létě vyrážíte někam na třábor, s rodiči či kamarády do přírody, do lesa, na zahrádku, do parku. Tam všude na vás čeká nebezpečí - KLÍŠTĚ.
(Článek převzat z přílohy TÁBORSKÉHO DENÍKU , Junior 5. 7.2014 )
Tohle zvířátko není skoro vidět, ale může nám " pěkně zavařit". Je totiž přenašečem závažných onemocnění - klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy.  Přitom proti jedné z nich- klíšťové encefalitidě- se můžeme účinně bránit. A to očkováním.

Víte, že:
  •  Kousnutí klíštěte vůbec necítíte. Klíšťata totiž vylučují sliny, které působí jako anestetikum, které zabraňuje krvácení a uvolnění tkáně.
  • Lidé se mohou nakazit nejenom od přisátého klíštěte, ale třeba i při jeho odstraňování se srstí domácích mazlíčků. Vhodné jsou proto jednorázové sterilní rukavice a pinzeta.
  • Nakazit člověka nemusí jenom dospělé klíště, ale také jeho larva - nymfa. Je velká sotva 1 milimetr, takže jí vlastně na těle ani neuvidíme. Když se nacucá krví, odpadne na zem a pod listím dojde k její přeměně do podoby broučka. Nymf je v přírodě dokonce 3x víc než dospělých klíšťat.

JAK POSTUPOVAT PŘI ODSTRAŇOVÁNÍ

  1. Nejdříve si připravte speciální kleštičky, nebo pinzetu a navlékněte si gumové rukavice.
  2. Klíště zakápněte desinfekcí.
  3. Pak ho uchopte pinzetou co nejblíže k povrchu kůžea viklavými pohyby jej pomalu a opatrně vytáhněte z kůže. Snažte se, abyste ho nepřetrhli.
  4. Místo přisátí je opět vhodné potřít desinfekcí. Klíště zlikvidujte bezpečným způsobem ( např. spláchnutím, nebo spálením).


  • Děti se mohou nechat očkovat od jednoho roku věku.
  • Virus "klíšťovky" se dostává do těla okamžitě po přisátí nakaženého klíštěte a během chvilky se krevním řečištěm dostane do celého těla.
  • Nemoc se může projevit po 7 až 14 dnech. A jak poznáme, že jsme klíšťovou encefalitidou onemocněli? Vypadá to jako chřipka - bolí nás celé tělo, hlava, máme teplotu...Později nám začíná vadit světlo, přidává se zvracení a nevolnost, tuhnou nám svaly,  máme závratě a nespíme. V této chvíli už je situace velmi vážná, takže na nic nečekejte a fičte k lékaři....Do ordinace bychom ovšem měli jít už ve chvíli, kdy si všimneme, že místo, kam se klíště zakouslo, je celé zarudlé. Tohle jke první signál, že není něco v pořádku.
  • Očkování je prevenc, né léčba už nemocného člověka! Když se nakažené klíště zakousne, je už pozdě.



2 hodiny - tolik času potřebuje klíště pro přenesení klíšťové encefalitidy


24 hodin - tak dlouho musí být klíště přisáté, aby na člověka přeneslo lymskou boreliózu.


7 stupňů - při této teplotě začínají být klíšťata aktivní. Mohoutak člověka obtěžovat od jara do podzimu.


3  - Očkování probíhá natřikráta je možné kdykoliv během roku. Očkování by nás mělo chránit 3 roky.


800 - Cena za jednu dávku vakcínyse pohybuje okolo 800 korun. Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny.


DOBRÁ RADA

Nechcete-li si z procházky přinést přisáté klíště, pak mu nedejte šanci a vhodně se oblečte. Hodí se dlouhé kalhoty i košile s dlouhým rukávem, pokrývka hlavy, vysoká obuv a ponožky vytažené přes okraj kalhot. Že budete vypadat naprosto nemožně?  No a co?

Nejdete přece na módní přehlídku , ale do lesa. Důležité je také používání účinných repelentů a důkladná prohlídka celéhop těla po návratu z přírody.

návštěvníků stránky
celkem30 800
tento týden77
dnes30